Postacie z baśni i bajek

Kogo spotkał Czerwony Kapturek idąc do babci? Kto spełniał marzenia żony rybaka? Jak miał na imię chłopiec, któremu kawałek lodu utknął w sercu, bohater baśni o Królowej Śniegu? Na te i inne pytania odpowiadały dzieci z kl. Oa i Ob., kiedy odwiedziły ich postacie z baśni i bajek. Były one bardzo zmartwione tym, że dzieci chyba przestały się nimi interesować, ponieważ tak rzadko sięgają po książki. W postacie czarownicy, wróżki, królewny, rycerza i krasnali wcieliły się członkinie Koła biblioteczno – czytelniczego.

Po krótkim przedstawieniu odbył się quiz sprawdzający wiedzę maluchów. Okazało się, że nasi uczniowie chyba jednak lubią bajki i baśnie, ponieważ ich bohaterów znają doskonale.

Historia książki

Książka ma różne oblicza, choć wielu jej miłośników nie wyobraża sobie innej niż ta tradycyjna papierowa, którą się czyta strona po stronie. Klasa piąta przekonała się, że może ona wyglądać zupełnie inaczej. Piątoklasiści pod opieką p. A. Ludwisiak i p. M. Pietrzak wybrali się 13 grudnia 2016r. do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.

Bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat historii książki od zwoju do kodeksu. Mieli okazję zobaczyć eksponaty wszystkich wcieleń książki na przestrzeni wieków, od glinianych tabliczek i papirusowych zwojów, poprzez średniowieczne książki pergaminowe, XVII – wieczne starodruki, aż po różnorodne formy książki współczesnej.

Poniedziałek 9.40 - 10.45 12.50 – 15.20

Wtorek 8.00 – 10.35 11.30 – 15.20

Środa  8.00 – 10.45 11.30 – 12.35 14.35 – 15.20

Czwartek 8.45 - 10.45 12.50 – 15.20

Piątek 8.00 – 10.45

Wspaniali młodzi czytelnicy

W czwartek, 24 listopada 2016r. klasa Ia, razem z wychowawczynią p. A. Kocik i p. M. Pietrzak odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Konstantynowie Łódzkim. Pierwszoklasiści dali się już poznać jako wspaniali młodzi czytelnicy. Uwielbiają w szkolnej bibliotece przeglądać książki oraz wypożyczać je do domu. Teraz mieli okazję poznać zasoby biblioteki miejskiej.

W pierwszej części dzieci obejrzały przedstawienie oparte na podstawie książki Janiny Porazińskiej pt. „Kozucha Kłamczucha”.

Wykaz lektur szkolnych

"Książki naszych marzeń" - program rządowy

List bibliotekarza do Rodziców

Regulamin biblioteki

"Książki naszych marzeń" - program rządowy

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do  Rządowego Programu „Książki naszych marzeń”. Umożliwił on zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W naszej bibliotece pojawiło się 86 nowych książek. O wyborze książek decydowali przede wszystkim uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Wybrane książki mają rozbudzać ciekawość ucznia, mają uczyć i bawić. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

MEN zakłada, że wykorzystane z programu środki finansowe będą miały pozytywny wpływ na:

• upowszechnienie edukacji czytelniczej i medialnej

• wzrost czytelnictwa wśród uczniów

• wspieranie bibliotek szkolnych w zakupie książek, które będą rozwijały zainteresowania dzieci i młodzieży

• promocję czytelnictwa

Zapraszamy do wypożyczania!

Wykaz książek zakupionych z rządowego programu.

List bibliotekarza do Rodziców

Drodzy Rodzice Uczniów Klasy Pierwszej

Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to dużą frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami, Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.

Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania "kto więcej" i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych umiejętności. Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem. Prosimy stopniowo wciągać dziecko do czytania. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, rozdziałów. Później może to być cała linijka lub zdanie, aż dojdą Państwo do całej strony. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie chętniej i lepiej czytało.

Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolna, życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu.

Nauczyciel - bibliotekarz

Poniedziałek 9.40 - 10.45 12.50 – 15.20